A legjobb rajzok egy helyen

Az oldal indult 2009.08.06

A Naruto egy mangasorozat, melynek írója és rajzolója Kisimoto Maszasi. A mangából első fejezetének megjelenése után néhány évvel animesorozat is készült. A sorozat cselekménye címadó szereplőjének, Udzumaki Narutónak, egy heves és hiperaktív kamasz nindzsatanoncnak a kalandjait követi nyomon, akinek eltökélt célja, hogy falujának legjobb és legelismertebb harcosa és vezetője lehessen. A sorozat Kisimoto egy 1997 augusztusában, az Akamaru Jump nevű magazinban megjelent egyrészes történetén alapszik.

A manga első fejezete Japánban a Sueisa által kiadott Súkan Sónen Jump (angol nyelvterületen gyakran Weekly Shōnen Jump) 43. számában jelent meg 1999-ben. A sorozatnak azóta 46 önálló kötetét adták ki. A mangát Észak-Amerikában a Viz Media Shonen Jump című magazinjában, majd pedig kötetek formájában kezdte megjelentetni, mely a kiadó egyik legsikeresebb sorozata lett. Japánban a manga köteteiből a 36. számig bezárólag összesen 71 millió példány kelt el. Az angol nyelvű kiadás többször is megjelent a USA Today könyvlistáján, a 7. kötet pedig a fogyasztók szavazati alapján elnyerte a 2006-os Quill-díjat a legjobb képregényalbum (Graphic Novel) kategóriában. Magyarországon a Naruto első kötete 2007 májusában jelent meg a MangaFan kiadó gondozásában.

A sorozat anime-adaptációját a Studio Pierrot és az Aniplex készítette el, melynek első epizódját a TV Tokyo és a műholdas anime-csatorna, az Animax 2002. október 3-án sugározta. Az anime első sorozata kilenc évadot ért meg, második sorozatát Naruto sippúden címen 2007. február 15-én kezdték sugározni. Az animesorozat mellett a Studio Pierrot öt animációs filmet és több OVA-epizódot is készített. Az animét az Egyesült Államokban a Cartoon Network tűzte műsorára először 2005. szeptember 10-én Toonami című műsorblokkjában. Kanadában az anime premierje 2005. szeptember 15-én, a YTV Bionix című műsorában volt. A Naruto sippúden az előzetes bejelentések szerint 2009 folyamán kerül sugárzásra az Egyesült Államokban. Az Egyesült Királyságban az animét 2006. július 22-én a Jetix tűzte műsorára. Az anime magyarországi bemutatója 2007. február 12-én volt szintén a Jetix tévécsatornán. A sorozat vágatlan és újraszinkronizált változatát az Animax 2008. december 10-től kezdte sugározni.

A Naruto kritikusai dicsérően írtak a sorozat harci és komikus jeleneteinek egyensúlyáról, valamint a szereplők személyiségéről és jellemfejlődéséről, bár többen is negatívan értékelték a sztereotip sónen-elemek túlzott használatát. Népszerűsége révén több más, a sorozaton alapuló termék, köztük videojátékok, gyűjtögetős kártyajátékok, játékfigurák és egyéb más termékek is megjelentek.

sorozat főhőse Udzumaki Naruto, egy fiatal fiú, akinek testében a rettegett Kilencfarkú rókadémon raboskodik. Tizenkét évvel a történet kezdete előtt a róka megtámadta Konohagakure nindzsák lakta faluját és számos életet kioltott. A falu vezetője, a negyedik hokage saját életét feláldozva állította meg a bestiát, amit az újszülött Naruto testébe zárt. A fiút emiatt a falusiak kiközösítették, mintha csak ő maga lenne a démonróka. A harmadik hokage ugyan megtiltotta, hogy bárki is beszéljen a róka támadásáról, de Naruto hamarosan ennek ellenére is tudomást szerez a történtekről. Évekkel később, miután Naruto sikeresen elvégezi a Nindzsa Akadémiát különleges Kage bunsin no dzsucuját alkalmazva, amit egy tiltott tekercsről sajátított el. A tekercset Naruto kénytelen volt ellopni, hogy megmentse tanárát, Umino Irukát a renegát nindzsától, Mizukitól. A kaland során Naruto két dologra ébredt rá: az egyik, hogy a rókadémon benne lakozik; a másik pedig, hogy a hokagén kívül más is törődött vele.

A történet Naruto és barátai fejlődését követi nyomon, ahogyan nindzsa tudásukat fejlesztik, egymással való kapcsolatuk alakulását és azt, hogy múltjuk hogyan befolyásolja sorsukat és személyiségük fejlődését. Naruto két fiatal nindzsában, Ucsiha Szaszukében és Haruno Szakurában talál barátra és társra, mikor egy háromfős nindzsa csapatba kerül Hatake Kakasi felügyelete alá. Kalandjaik során megismerik a környező falvakat és azok harcosait is. Egyre szorosabb szálak fűzik őket egymáshoz, képességekre és technikákra is szert tesznek és szembesülnek a kamaszkor nehézségeivel és kihívásaival is, miközben Naruto az álmát követve azért küzd, hogy egyszer Konoha hokagéja váljék belőle. A sorozat cselekményének központjában először Naruto, Szaszuke és Szakura, a 7-es Csapat tagjai állnak, majd később Orocsimaru, Konoha egyik leghalálosabb ellenfele is egyre jelentősebb szerephez jut, miután megtámadja a falut és megöli annak vezetőjét. A harmadik hokage halála miatt Dzsiraija, a három legendás nindzsa egyike arra kényszerül, hogy felkutassa egykori csapattársát, Cunadét, hogy az betölthesse a megüresedett pozíciót. Útja során felfedezi, hogy Orocsimaru Ucsiha Szaszukéra is ki akarja vetni hálóját annak különleges genetikai öröksége miatt. Szaszuke, aki úgy hiszi Orocsimaru meg tudja számára adni azt az erőt, amire szüksége van hogy végezzen bátyjával, Ucsiha Itacsival, akit egyszemélyben tart felelősnek klánja lemészárlásáért, átpártol a falu esküdt ellenségéhez. Naruto azonban még ezután sem hajlandó lemondani barátjáról és két és fél éven át tartó edzésbe kezd, hogy felkészüljön következő találkozásukra.

Hamarosan feltűnik egy titokzatos bűnszervezet is, mely magát Akacukinak nevezi, és az a célja, hogy összegyűjtse mind a kilenc hatalmas erővel bíró farkas bestiát, köztük a Naruto testébe zárt Kilencfarkú rókadémont is. Konoha több nindzsája, köztük a 7-es Csapat is felveszi a harcot a szervezettel, és kísérletet tesznek Szaszuke felkutatására is. Szaszuke eközben elpártol Orocsimarutól és szembeszáll Itacsival. Bár összecsapásuk közben Itacsi életét veszti, Szaszuke bosszúja mégsem teljesül be, mivel az Akacuki egyik tagjától, Ucsiha Madarától megtudja, hogy bátyját Konoha vezetése utasította a klán kiirtására. A felismerés fájdalmától és haragtól vezérelve Szaszuke összefog az Akacukival, hogy elpusztítsa Konohagakurét. Mindeközben az Akacuki több tagja is elesik a Konoha nindzsáival vívott harcok során. A szervezet vezetője, Pain támadást szervez a falu ellen azzal a céllal, hogy elrabolja Narutót.

A Naruto világának országai önálló, elszigetelt politikai egységek, melyeket földesurak irányítanak. Az egyes országokon belül rejtett falvak, más néven kakuredzatók (隠れ里?) találhatóak, olyan települések melyeket nindzsák lakják. Ezeknek a nindzsáknak a legtöbbje természetfeletti erőkkel is rendelkezik. A rejtett falvak azzal járulnak hozzá országuk gazdaságához, hogy nindzsákat képeznek ki, akik később küldetéseket végeznek más országok megbízására. Ezek a kiképzett nindzsák egyúttal az anyaország katonai erejeként is szolgálnak. A rejtett falvak vezetője egyenlő hatalommal rendelkezik a képviselt ország vezetőjével. A Naruto világának öt legerősebb földje, a Sziklák, a Tűz, a Víz, a Villámok és a Szél földje „az öt nagy sinobi nemzet” néven is ismert. Az egyes földeket egy feudális hadúr vezeti, a rejtek falvak vezetői pedig a kage címet viselik. Az öt nagy nemzeten kívül a manga- és animesorozatban további, kisebb földek nevei is felbukkantak.[6]

A Naruto számos szereplőinek legtöbbje azért küzd, hogy egyszer kiváló nindzsa váljék belőle. A Nindzsa Akadémia elvégzése után, a sorozat kezdetekor, a végzős diákokat akik megkapják a nindzsaújonc, a genin rangot, három fős csapatokra osztják. Minden csapatot egy sokat tapasztalt nindzsa vezet.[7] Ezek a csapatok meghatározóak a szereplők későbbi kapcsolatai és kalandjai szempontjából. A csapatokat erősségeik alapján választják ki az egyes küldetésekre; a főhős, Udzumaki Naruto ezen apró világát a 7-es Csapat jelenti: két csapattársa, Szaszuke és Szakura, valamint a csapat vezetője, Hatake Kakasi.[8] Egykori osztálytársai már Naruto egy másik kapcsolati köréhez tartoznak, de az ő céljaikkal, erősségeikkel és gyengeségeikkel is megismerkedik és azok rá is hatással vannak. A három fős csapatok nem csak Naruto korosztályára jellemzőek, a sorozatban feltűnő csoportok létszáma szintén gyakran három, vagy annak szorzata.

Az olvasók pozitív visszajelzései ellenére alkotójának, Kisimoto Maszasinak véleménye szerint „a rajzok borzalmasak voltak a történet pedig se füle se farka sem volt”. Kisimoto ennek a „pilot fejezetnek” a megszületésekor eredetileg Karakuri című történetén dolgozott az antológia Hop Step-díjára. Az elkészített nyers vázlataival viszont annyira elégedetlen volt, hogy úgy döntött, valami egészen máson kezd el dolgozni, amelyből később megszületett a Naruto. Bár ennek a történetnek nem sok köze volt a végül megszületett sorozat cselekményéhez, annak több eleme is átkerült a végleges változatba. Egy interjúban Kisimoto arra a kérdésre, hogy mit mondana a sorozat angol ajkú közönségének, azt válaszolta, hogy néha úgy érzi a Naruto a felvonultatott motívumokat tekintve túlságosan is japán, de olvasás közben bárki kedvét lelheti benne.[10]

A Naruto megalkotásakor Kisimoto számos más sónen-mangából próbált ihletet meríteni saját sorozatához, de megpróbélt arra hangsúlyt fektetni, hogy minél egyedibb szereplőket hozzon létre.[11] A sorozat szereplőit azért osztotta külön csapatokba, hogy ezzel is mindegyiknek saját arculatot adjon. Szerette volna, hogy a csapatok minden tagja szélsőséges legyen: kiemelkedően tehetséges egy bizonyos területen, egy máson viszont teljesen tehetségtelen.[12] A történetben a gonosztevők elsősorban a szereplők erkölcsi értékeinek ellentétét hivatottak képviselni. Kisimoto maga is elismerte, hogy ennek az ellentétnek a megrajzolása és kihangsúlyozása annyira háttérbe szorította az egyéb szempontokat, hogy „megalkotásukkor nem is igen gondolt rájuk harci helyzetben”.[13] A szereplők megrajzolásakor Kisimoto következetesen öt lépést követ: előtervek és piszkozatok, vázlatok, kihúzás, árnyékolás és színezés. Kisimoto ezeket a lépéseket követi mikor a mangát vagy színes illusztrációkat rajzol a tankóbon-kötetek vagy éppen a Súkan Sónen Jump borítói számára. A felhasznált rajzeszközök természetesen alkalomtól függően változhatnak.[14] Egy Súkan Sónen Jump-borító elkészítése alkalmával például festékszórót alkalmazott, de utólag úgy döntött ezt a jövőben kerülni fogja, mivel a művelet után túl sok időt emésztenek fel a javítások.[15]

Mivel a Naruto egy „japán fantáziavilágban” játszódik, Kisimoto bizonyos szabályokat állított fel annak érdekében, hogy következetesen tudja felépíteni a történetet. Egyik forrása a Japánban is régóta jelenlévő kínai asztrológia volt; a sorozatban látható zodiákus kézjelek is innen erednek. A helyszínek megalkotásakor elsősorban a cselekmény fő központjára, Konohagakurére koncentrált. A falu képének megrajzolása Kisimoto saját bevallása szerint igen spontán folyamat volt, de ugyanakkor azt is elismerte, hogy az olvasó elé táruló látvány otthona, Okajam prefektúra képét tükrözi. Kisimoto nem jelölte meg azt a kort, amiben a Naruto cselekménye zajlik, de modern elemeket is beépített annak világába mint például vegyeskereskedéseket, de a - és tűzfegyvereket valamint a modern közlekedési eszközöket tudatosan száműzte. Kisimoto forrásanyagként és hivatkozási alapként Japán történelmét is tanulmányozta.[16] A Naruto világának technológiai szintjét illetően Kisimoto kijelentette, hogy tűzfegyverek nem fognak szerepelni a sorozatban. Lehetséges azonban, hogy feltűnnek majd automobilok, repülőgépek, és alacsony teljesítményű számítógépek; Kisimoto az alacsony teljesítményt a nyolc-bites teljesítményben határozta meg és határozottan nem akar e fölé menni.[17] Kisimoto egy 2006-os interjújában úgy nyilatkozott, hogy konkrét elképzelései vannak a sorozat utolsó fejezetéről, beleértve a rajzokat és a szöveget is, de azt is megjegyezte, hogy addig még nagyon hosszú az út és hogy még rengeteg szálat kell elvarrnia.[18]

A Naruto első fejezete a Sueisa által kiadott Súkan Sónen Jump nevű magazinban jelent meg 1999 folyamán.[19][20] Az első 238 fejezet a sorozat Első része. A manga 239. fejezetétől a 244-ig egy melléktörténetet, gaident tartalmaz, mely Hatake Kakasi hátterével foglalkozik. Minden ezt követő fejezet már a Naruto Második részéhez tartozik, mely az első után két és fél évvel játszódik. A manga angol nyelvű kiadásának jogait a Viz Media birtokolja, melynek újabb fejezeteit Shonen Jump nevű havi magazinjában jelentet meg.[19] Hogy a Viz behozza lemaradását a japán kiadáshoz képest a „Naruto Nation” kampánya keretein belül 2007 utolsó négy hónapjában havonta három kötetet adott ki a mangából.[21] Cammie Allen, a Viz termékmenedzserének nyilatkozata szerint azért döntöttek az angol nyelvű kötetek felgyorsított megjelentetése mellett, hogy megpróbáljanak „hasonló élményt biztosítani mint a japán olvasók számára”.[21] A kiadó egy hasonló kampányt tervezett 2009-re is: a sorozat Második részéből február és április között összesen tizenegy kötetet jelentetett meg. A 2009 júliusára tervezett 45 számmal ismét visszatértek a megszokott, negyedéves kiadásokhoz.[22]

A mangának 2009 májusáig bezárólag negyvenhat tankóbon kötete jelent meg Japánban a Sueisa kiadásában, melyből az első huszonhét az Első rész fejezeteit tartalmazza. Az első kötet 2000. március 3-án,[23] a negyvennegyedik 2008. november 4-én.[24] A sorozaton kívül a Naruto animációs filmek adaptációjaként is jelentek meg kötetek, melyeket szintén a Suesiha adott ki.[25][26][27][28] A Viz Media 2008 decemberéig bezárólag harminchárom angol nyelvű Naruto-kötetet jelentetett meg.[29] 2007 novemberében a Viz a sorozat első huszonhét kötetét, a történet teljes Első részét egy különleges, korlátozott számú dobozos kiadásban is megjelentette.[30]

Magyarországon a MangaFan gondozásában az első hét kötet jelent meg. A hetedik kötet címe Út a toronyhoz.

A Naruto anime adaptációját a Studio Pierrot és a



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 1
Heti: 12
Havi: 21
Össz.: 23 423

Látogatottság növelés
Oldal: naruto
A legjobb rajzok egy helyen - © 2008 - 2024 - rajzmaniaforever.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »